Komentáre SME.sk, Katarzia, 4.9.2016

O čom svedčí Cooltúra

Poetika Mira Rema pre mňa bola vždy extraordinárnym úkazom slovenskej dokumentaristiky. Vizualita domáceho absurdistanu v kombinácii s Mirovým charakteristickým obrazovým videním v jeho filme Cooltúra vo mne opäť vyvoláva hrdosť na domácu tvorbu.


Slovensku sa dá ľahko vysmievať, ale ak ste sa tu narodili, nedá sa s ním rozviesť bez priznania, že je to láska na celý život. Irónia a výsmech v kombinácii s pochopením a pevnýrn putom k nášmu kultúrnemu kódu vytvára mimoriadny film. V spolupráci s Vysokou školu múzických umení, Marekom Šulíkom a študentmi filmovej fakulty sa filmári rozhodli prispieť k riešeniu väčšinovej nevzdelanosti a ignorancie tým, že ak nedostanú do kina deti a tínedžerov (a, bohužiaľ, zatiaľ ani film, pre spory s účinkujúcimi, ktorí sa ešte nepovzniesli nad svoje ego a nedokázali sa zasmiať sami na sebe), navštívi film priamo nich.

Napriek tomu, že obrazy slovenskej kultúry môžu vyznievať tragkomicky, verim, že situácie na podobnej úrovni humoru by sa našli po celom svete a v každej kultúre. Je dôležité, aby sme si nezvykali napríklad na to, že je normálne zapnúť si večer Vilovu šou a nechať sa dojať príživníctvom na ľudskom nešťastí.

Miro Remo má špeciálne „koliesko" na zachytenie panoptikálnych tvárí, zaznamenanie citlivých momentov priblíženia sa k protagonistom a réžiu inscenovaných záberov, povznášajúcich film do vyššej roviny humoru.

Počas pozerania filmu sa vo mne striedali pocity zhrozenia a zároveň rovnakej intenzity uvedomenia si krásy v škaredosti. Napriek tomu, že ma totálne rozčuľuje, ako sa umelci musia podriaďovať diktátu televízií a bulváru, pretože si myslia, že bez toho nebudú dostatočne úspešní a vybočia zo zóny komfortu. Ale mám rada Slovensko aj s jeho kanalizačnými nedostatkami.

Distribúciu filmu môžete podporiť tu: Opens external link in new windowhttps://www.startovac.cz/projekty/dokument-na-kolesach/

Katarzia hovorí o filme Cooltúra

Potom sú tu takí, ktorí by sa podobnému zobrazovaniu radi vyhli. Mojou oblribenou scénou je sútiaž V4 v kopaní hrobov. Máme možnosť vybrať si, na čo sa budeme pozerať a čo budeme čítať, koho budeme voliť a koho budeme považovať sa vzory. A ako intenzívne sa necháme nakaziť morálnym bahnom.

V tomto dokumente ide aj o to, aby sme sa i ako tvorcovia a producenti kultúry zamysleli nad tým, či je o. k., že pre zisky komeréných produktov cielene kŕmime ovečky lobotomickou tupotou.

Tým však netvrdím, že mám patent na vkus, vlastne ani nikoho z kolegov nesúdim. Pozrite si Cooltúru a dajte sa vniesť do úvah nad tým, kam sa uberá hľadanie našej identity. Aj vd'aka filmárom, ako je Miro Remo, tu máme geniálnych ľudí, ktorí nám stavajú nevyhnutne nepokrivené zrkadlo a nič nie je stratené.

Link na celý článok na SME.sk: Opens external link in new windowhttp://komentare.sme.sk/c/20261858/o-com-svedci-cooltura.html

Katarzia, autorka je pesničkárka 


Ďalšie články týkajúce sa témy:

Opens external link in new windowRežisér Miro Remo demaskoval slovenskú kultúrnosť. Film Cooltúra už smeruje k divákom l Sme.sk

Opens external link in new windowDokument na kolesách vás zavezie za extatickými filmovými zážitkami l Kinecko.com

Opens external link in new windowDokument na kolesách privezie kontroverznú Cooltúru l Pravda.sk

Opens external link in new windowKontroverzná Cooltúra si našla cestu k divákom, bude premietaná na školách l Aktuality.sk

Opens external link in new windowCooltúra bude len pre mladých l Denník N

Opens external link in new windowRytmus, urobte veľkú vec! l Denník N, blogy

Opens external link in new windowNakrútil film o nekultúrnom Slovensku, Rytmus v ňom vystupovať nechce l Aktuality.sk

Opens external link in new windowCOOLTÚRA na Mojevideo.sk l Rozsiahla diskusia k téme pod ukážkou z filmu