Nakrútil film o nekultúrnom Slovensku, Rytmus v ňom vystupovať nechce
Režisér Miro Remo zatiaľ nevie, či sa pustí do boja proti viacerým „hrdinom” svojho nového dokumentu. Má názov Cooltúra a tak silnú výpovednú hodnotu, že by rozhodne stálo za to, aby sa dostal do kín. To však nejde bez citeľnej podpory médií a verejnosti.
Má len tridsaťdva, ale už teraz patrí k najproduktívnejším slovenským autorským režisérom. Má štýl a názor. Po dokumente z ilavského väzenia Comeback o bludnom kruhu väzňov v base a vonku, sa pustil do práce na Cooltúre. Tá už je hotová, nie je však isté, či pôjde do kín.
Názov tvojho filmu je slovná hračka, v ktorej nahrádzaš prvú slabiku rovnako sa vyslovujúcim americkým cool. Je podľa teba Slovensko cool?
(úsmev) Slovensko je veľmi pekná krajina, vôbec sa to však neodráža na našej kultúre. Nie, nemyslím si, že Slovensko je cool.
V Cooltúre ukazuješ mýty parazitujúce na našej súčasnej spoločnosti. Pomocou výberu situácií a následne spôsobom strihu niektoré z nich demaskuješ. Komercia, konzum, preestetizácia. Mnohé nasiaknuté primitivizmom. Odkiaľ prišiel podnet k práci na dokumente o nekultúrnom Slovensku?
Keď sa pozriem, čo veľká časť Slovákov sleduje v televízii, k čomu nahliada, kde sa tvoria a ako vyzerajú ich vzory, neostáva mi nič iné, než pozorovať tento stav smutne. Podnet teda prišiel prirodzene, zrodil sa tu, zo stavu okolo nás. Do témy však apriori nevstupujem negatívne. Pozorujem niečo, z čoho si neskôr vyberám autorsky silné veci. Riadim sa svojím interným a subjektívnym pocitom. V tomto prípade je to moja „nasratosť”. Som „nasratý” na to, aký naivný a zároveň silný fenomén, dokáže strhnúť tak obrovskú masu.
Miro Remo v Berlíne /z obdobia nakrúcania filmu Cooltúra/
Viem si predstaviť veľa ľudí, ktorých pobúri, že v Cooltúre nie je takmer nič pozitívne. Samozrejme, dokumenty sa nenakrúcajú preto, aby robili v prvom rade radosť a poskytovali nádej či východiská.
Sú tam aj pozitívne momenty. Je ich tam niekoľko. Problém, o ktorom hovoríš, je, že celkové vyznenie filmu je depresívne. To však úzko súvisí s tým, ako vidím tému. A to som už povedal. Ja si myslím, že film bez pozitívnych pocitov je úplne k ničomu.
Jedným z tých pocitov, ktoré tvoj film divákovi poskytne, je určite šok.
Tak isto šokuje Vilo Rozboril, keď ukazuje Modré z neba. Otázka je, že čím šokuje. Rovnako šokuje Rytmus tým, o čom spieva a ako to interpretuje. Šokujú tiež mnohí ďalší.
A ty to vlastne dešifruješ.
Ťažko povedať. Povedal by som, že to ukazujem. Mal som možnosť nahliadnuť do rôznych svetov, ktoré som na základe svojho pocitu poskladal do filmu. Snažím sa viesť divákovu pozornosť a upriamiť ju na niektoré zásadné veci, ktoré som videl. Necítim sa byť tým, ktorý má pocit, že takto to v skutočnosti je. Takto vidím realitu ja. Neviem si predstaviť, že by som ten film urobil inak. Nedešifrujem, reflektujem.
Počul som, že máš problém s autorizáciou niektorých sekvencií, preto je film stále neviditeľný, hoci sa už o ňom píše.
Sprostredkovane som sa dozvedel Rytmusove vyjadrenie, ktorý vraj nechce byť v takomto filme. Dobrý pocit nemám z komunikácie s viacerými účinkujúcimi, pretože sa naťahuje. A pritom je to jednoduché. Buď áno alebo nie. Stojím pred veľkou otázkou. Je lepšie vypustiť film a bojovať proti veľkým mlynom, alebo sklopiť uši a držať hubu a krok?
Rytmus vo filme Cooltúra.
Nech sa rozhodnem akokoľvek, uvažujem, či budem cítiť nejakú podporu. Veľa ľudí chce ten film, len aby to neskončilo tak slovensky(úsmev).
Z dnešného pohľadu je pre mňa zaujímavé, že som nemal strach vytvoriť takýto film. Jednoducho, ako filmár som šiel do toho a nakrúcal. Stále ho nemám, keď som však zistil, čo rôznym ľuďom spôsobuje a čo v nich vyvoláva, trochu som sa zľakol. To sa mi doposiaľ nestalo, ale je to posilňujúce. Hovorím si: „Tu máš, toto prekonaj a budeš šťastný!”.
Ak pôjde film do distribúcie, môže sa stať predmetom súdu. Nevyznám sa v zákonoch, viem však, že poruším želanie účinkujúceho. Zastupujem podľa teba verejný záujem?
Myslím si, že ako dokumentárny režisér určite áno.
Veľa ľudí si to nemyslí.
A máš už predstavu o distribúcii?
Najkrajšie by bolo, keby išla Cooltúra namiesto správ o pol ôsmej, a premiér by predtým hovoril, že s filmom nesúhlasí (smiech). Poviem toľko, že máme omnoho väčšiu drzosť, ako sme mali pred pár mesiacmi, kedy to začalo byť zlé. Je to aj kvôli podpore pár ľudí, ktorí mali možnosť film vidieť.
Viem, že v prípade Cooltúry tak celkom nesúhlasíš s pomenovaním angažovaný dokument. Prečo? Údernosťou a určitou drsnosťou mi pripomína Generace Jihlavu.
Som na to citlivý. Do značnej miery je inšpirovaná tým, čo hovoríš. Zrazu to nie je len problém recidívy ako v prípade Comebacku, ale ide o film inšpirovaný pálčivými celospoločenskými témami, ktoré sú momentálne v médiách. Je to reflexia mediálneho a showbiznisového sveta. To ma momentálne fascinuje. Súbežne pracujem spolu s Marekom Kučerom z Universal Music na dokumente o Richardovi Müllerovi.
Ďakujem za rozhovor!
Nahrávka rozhovoru vznikla po projekcii a diskusii k dokumentu Comeback počas osláv 120. výročia vzniku filmu v Žiline. Miro Remo si prial zverejniť túto skutočnosť.
Autor: Matej Sotník, Aktuality.sk
Link: http://www.aktuality.sk/clanok/312932/nakrutil-film-o-nekulturnom-slovensku-rytmus-v-nom-vystupovat-nechce/
Ďalšie články týkajúce sa témy:
O čom svedčí Cooltúra l Komentáre.SME.sk
Režisér Miro Remo demaskoval slovenskú kultúrnosť. Film Cooltúra už smeruje k divákom l Sme.sk
Dokument na kolesách vás zavezie za extatickými filmovými zážitkami l Kinecko.com
Dokument na kolesách privezie kontroverznú Cooltúru l Pravda.sk
Cooltúra bude len pre mladých l Denník N
Kontroverzná Cooltúra si našla cestu k divákom, bude premietaná na školách l Aktuality.sk
Rytmus, urobte veľkú vec! l Denník N, blogy
Nakrútil film o nekultúrnom Slovensku, Rytmus v ňom vystupovať nechce l Aktuality.sk
COOLTÚRA na Mojevideo.sk l Rozsiahla diskusia k téme pod ukážkou z filmu