Envirofilm 2-krát ocenil Arsy-Versy

14. mája skončil v Banskej Bystrici a pridruženým festivalových mestách 16. ročník enviromentálneho filmového festivalu ENVIROFILM 2010. S potešením môžme konštatovať, že Arsy-Versy si odnieslo dve ceny. Cenu riaditeľa festivalu za najlepší slovenský film a cenu za voľnú tvorbu a filmy pre deti a mládež. Film ocenil aj anglický filmový festival Brain Wash, ktorý sa konal v Londýne.


Zaradenie filmu Arsy-Versy do programu tohtoročného Envirofilmu ma spočiatku prekvapilo. Film nie je primárne enviromentálny ale sociálny, aj keď je zrejmé, že obaja hlavní aktéri sú veľkými miľovníkmi prírody. Pri strihu a prvých projekciach som sa sám seba spytoval, či predsa len scéna v štole, kde sa práve zobúdzajú netopiere zo svojho hybernačného stavu nie je antienviromentálna. Netopiere su zákonom chránené živočíchy. Tak vravela aj babka, ktorá nás upozorňovala na tieto tvory visiace dole hlavou. Aj to sú živé bytosti, buďte opatrní, ako by to bolo tebe, len si to predstav! - dodala. Počkali sme teda do neskoršej jari, aby sme čo najmenej ohrozili netopiere. Ľuboš, hrdina filmu presne vedel kedy je ten správny čas a riziko pre netopiere najmenšie. Sám bol v štole minimálne 100x, pozná ju ako pravý bádateľ. dokonca si spomenul na rok, kedy v štole uhynula líška a dodnes tam po nej ostala kostra. Sám si pred rokmi značil výskyt a polohu netopierov na stenách, čoho dôkazom sú krížiky rôznych farieb nastriekaných na stenu v štole.

Netopier /FOTO Ľubomír Remo/Problémom môže byť nízka teplota vonku a nedostatok potravy. To spôsobí, že vyčerpané a zoslabené netopiere nenájdu nič do úst vo forme hmyzu. Nedoplnia energiu a hynú vonku, alebo v štole, kde zoslabení opäť prichádzajú hybernovať. Čakanie však spôsobilo, že v štole klesol počet netopierov vplyvom ich prorodzeného odletu z miesta hybernácie a my sme napokon museli troška okresať naše predastavy. Tak to už pri filmovaní chodí. Boli sme však boli radi aj za tých pár jedincov, ktoré preleteli popred kameru.      

Miro Remo preberá cenu, v pozadí riaditeľ festivalu František Palonder„Pri Arsy-Versy sme zažili jeden fantastický pocit, že na Slovensku nám rastie skvelá dokumentárna tvorba, mladí autori. Skákali sme od radosti pri Removom filme. Je úsmevný a nadčasový. Garantujem, že tento film vojde do histórie slovenského dokumentu," skonštatoval po vzhliadnutí predseda poroty František Palonder, ktorý ako pomocný režisér spolupracoval aj s Jozefom Bednárikom a Jurajom Jakubiskom. Pre Slovenskú televíziu nakrútil okolo 500 titulov.

Chcel by som v prvom rade poďakovať celému festivalovému backgroundu, organizátorom a pomocníkom za pozitívny deň, za snahu priblížiť prírodu smerom k človeku aj prostredníctvom tohto festivalu. Veľmi potešil fakt, že ľudia od ochrany prírody vnímajú film Arsy-Versy pozitívne.