Osmičkári všetkých zemí spojte sa!

Miro Remo st. a Lubomir Remo na dvore domu v Ladoch

Na svet prišiel nový dvadsaťšesť minútový dokument o filmových amatéroch zoskupených v amatérskom filmovom krúžku v Ladcoch koncom sedemdesiatych rokov. Filmový klub založil môj otec Miro Remo st. spolu s hŕstkou nadšencov z neďalekého okolia ale i samotnej dediny Ladce v miestnom kulturáku, v ktorom pracovala moja mama. Osmičkári sú jednou z dvanástich častí dokumentárneho cyklu Konzervy času, pôvodného projektu Rodinné archívy režiséra Mareka Šulíka, ktorý ma s producentom Mišom Hlavačkom oslovil. Veľmi rád som túto 8 milimetrovú tému zrežíroval. :).


Osmičkári sú druhým dielom spomínaného cyklu. Nakrúcalo sa posledné septembrové dni roku 2011. Ústrednou témou sú filmoví amatéri zaznamenaní na osem milimetrovom filme. Sny a plány skupiny filmových amatérov zaznamenal Miro Remo st. na vtedajšie pomery v amatérskom filme unikátnou technologickou cestou. Spolu s 8 mm filmovým záznamom snímal i zvuk, nezávisle na magnetofónový pás bez možnej následnej presnej synchronizácie. Tá je možná až dnes na počítačoch.  Vďaka čomu dnes môžeme aktérov, filmových amatérov počuť synchrónne s obrazom, čo bolo na tú dobu v amatérskom filme nevídané. Snímka s humorom a dávkou nadsázky sleduje piatich mužov zo širšieho okolia Ladiec stretávajúc sa na záhrade rodinného domu podobne ako tomu bolo kedysi pred tridsiatimi rokmi, aby si premietli svoje filmy. Ladislav Chobot z Beluše, Štefan Kalma z Horných Kočkoviec, Jozef Bobáň zo Žiliny, Ľubomír a Miro Remo st. z Ladiec. Kde boli vtedy pred 35 rokmi a kde sú dnes? Načo to celé bolo dobré, stálo to za to? 

Film vytvorila osvedčená tvorivá Arsy-Versy skupina :). Kameraman Jaro Vaľko, zvukár Lukáš Kasprzyk, strihač Marek Kráľovský, scenár Miro Remo st. a réžia syn Miro Remo. Fotečky z nakrúcania a filmu sú v sekcií fotky.

Seriál Konzervy času je filmovým spracovaním dlhodobého projektu Rodinné archívy, ktorý mohol vzniknúť vďaka podpore Slovenského filmového ústavu, denníka SME, grantového systému Ministerstva kultúry SR

Osmičkárov by mala odvysielať Slovenská televízia v budúcom roku. O presnom čase Vás budem informovať na tomto webe a na facebooku.