23.9.2016

Strapo sa na rozdiel od Rytmusa a Spirita Cooltúry nezľakol.

Medzi rapermi v Cooltúre sú aj takí, čo sa jej nezľakli. Strapo sa Cooltúry nebojí, aj keď v nej dostáva na frak viac ako Paťo z Piešťaň, či Majk Spirit z hlavného mesta. Práve oni dvaja však zamedzili jej šíreniu pre širšiu verejnosť.


Veľký problém chlapcov z ulice 

Obaja vo svojich piesňach prehlasujú, že sú z ulice, jazdia v klipoch na drahých autách obklopení obdarenými ženami, počúvajúc pritom svoje srdcia. Ešte stále je to ževraj cool. Oni sú štýl, oni sú presvedčenie, tvrdia mnohí. Tvrdo makajú. Telku nepozerajú, ale radi v nej vystupujú. Youtube majú radšej ako kino. Robia, čo cítia a idú dopredu svojou cestou. Spoliehajú sa na svoju generáciu, lebo ona je tá vyvolená. Snáď preto, že ona chodí na koncerty a kupuje tričká. Sami vravia, že sú úspešní a to ostatné majú na háku. Alebo na to rovno jebú, či majú pre zmenu v piči, či pošlú do psej matere tvoju mamku či tatka (Rytmus je tvrdší, Spirit len na to jebe). Odvážnými vyhláseniami prekypujú. Vyliezajú na pódiá v drahých bundách, ovešaný kilami reťazí štylizujúc sa za polobohov a dávkujú tieto texty mladým deckám na kocenrtoch. Tie to konzumujú, spievajú spolu s nimi s rukami nad hlavami. Kupujú bundy s nápismi JBMT /Jebem na to/, či tričká s veľkým ypsilónom /Generácia Y/. Médiá ich v tom slušne podporujú. Vykľul sa z toho postupne asi celkom slušný biznis.

Sny a realita

Mladí hľadajú sny, veria v ideály a tak nečudo, že snívajú aj tieto, sídliskové. Mimochodom ten posledný sen o filme zjavne Rytmusovi nevyšiel: http://www.csfd.cz/film/409850-rytmus-sidliskovy-sen/. Poviete si, ok, to je rap, to k tomu patrí. Kristove roky kopli rázne do dverí. Taká je doba, som už pristarý. Ale keď to človek nakrúti, von to ísť nemôže. Vyhrážajú sa, že sa budú súdiť. Rytmus v jednej svojej slávnej piesni jebe naozaj na všetko. Zaujala ma. Asi preto, že je taká jebnutá. Vravel som si, že ten ovešaný chlapík je snáď celkom dobrý recesista, človek s nadhľadom reagujúci na marazmus v tejto krajine. Ani tým deckám a teenagerom som sa chvíľu nečudoval. 

Anton Šulík a Strapo vo filme Cooltúra

Fotka z filmu Cooltúra, Anton Šulík a Strapo v rozhovore počas akcie Hviezdoslavov Brooklyn v Žiline. Obaja súhlasili s uverejnením filmu v kinách a TV.

Verejný záujem kontra autorizácia diela
 

Všetko bolo cool do doby, kým sme nenakrútili pár záberov z koncertu Majka Spirita a z vystúpenia Rytmusa a použili ich v Cooltúre. Nakrúcanie bolo dopredu avizované, obaja mi však následne dali vedieť, že si ich zobrazenie vo filme neželajú. Rytmus vo filme na pódiu hrdo spieva ako na všetko jebe. Sekunduje mu kolega Ego známy z kauzy Piešťanské CTčko a odzneje i: "Jebem novinárov, médiá a rádia". Na Cooltúru však tento hrdina z pódia a klipov nejebe. Cooltúra nie je štylizovaná ale dokumentárna. Pracuje s montážou obrazov, ktoré popisujem hore v texte. Spája ich do týchto uvedených súvislostí a konfrontuje navzájom. Podobne ako to robia raperi v ich songoch, hovorí ich rečou. Jazykom, ktorý sa od nich naučila, bude komunikovať s divákom.

Odvaha a zbabelosť

Keby boli Rytmus a Spirit ozajstní frajeri, nebáli by sa otvorene priznať, že tie tváre zobrazené v Cooltúre sú ich. Oni chlapci z ulice...
Nazdávam sa, že majú strach, že to raz celé praskne. Obávajú sa o svoju budúcnosť podobne ako každý, kto stavia vzdušné zámky a kuje železný kult osobnosti. Obaja by mali skôr riešiť svoj a nie problém s Cooltúrou. Obaja by si mali spomenúť na to, keď začínali a s akým odkazom do šoubiznisu vstupovali.
V Cooltúre má však slovenský rap až trojité zastúpenie. Rytmusa a Spirita v nej dopĺňa ešte Strapo. Film videl podobne ako oni, ale súhlasil. Jediný z nich s Cooltúrou problém nemá, aj keď svoje, podľa jeho slov naivné vystúpenie vo filme prehĺtal ťažšie. Bol síce napitý a mal vtedy silné reči. Prišlo mu však absurdné zasahovať do toho, čo bolo nakrútené. Postavil sa k tomu čelom. Poučil sa z vlastných chýb, ide ďalej a Cootlúre drží palce... /viď video ukážka z filmu Cooltúra/. 

Šírenie Cooltúry na školách vďaka akademickému projektu Dokument na kolesách stále môžete podporiť tu:

Opens external link in new windowhttps://www.startovac.cz/projekty/dokument-na-kolesach/
 
Súvisiace články z médií:
Denník N: Opens external link in new windowFilm o našej nekultúre stopli Rytmus a Majk Spirit, premieta sa na školách
Denník N, blogy: Opens external link in new windowRytmus, urobte veľkú vec! 
Aktuality.sk: Opens external link in new windowNakrútil film o nekultúrnom Slovensku, Rytmus v ňom vystupovať nechce
Komentáre SME.sk Opens external link in new windowPesničkárka Katarzia: O čom svedčí Cooltúra